Foto Galeri Video Galeri Hava Durumu Gazeteler

FIRINLARDA YAKTILAR YER İSTİYORLAR

FIRINLARDA YAKTILAR YER İSTİYORLAR
30 Nisan 2015, 16:30
Aktüel
0 Yorum
Bu haber 7136 defa okunmuştur.
kozan gundem
Ermeni Kilisesi Kozan'daki manastırın iadesini istedi Ermenilerin iki büyük kilisesinden biri olan Lübnan’daki Kilikya Katolikosluğu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Kozan’daki Kilikya Manastırı’nın mülkiyetinin iadesini talep etti. 

TÜRKLERİ FIRNINLARDA YAKTILAR 

Halbuki Emeniler Kozan'da Türklerle dost bir şekilde yaşarken Fransızlarında kışkırtması ile birçok zulüm yaptıkları ve birçok Türk vatandaşımızı katledip, bazı vatandaşları ise fırınlarda yaktığı tarihi kayıtlarda mevcuttur. Ermeni diasporası, 1915 Olaylarının 100’üncü yıldönümünde, 24 Nisan’da yaşanan tartışmaların ardından şimdi Türkiye’ye karşı yeni bir kampanya başlatıyor. New York Times gazetesinin haberine göre, Anayasa Mahkemesi'ne Pazartesi günü yapılan başvuruyu hazırlayan hukukçular ekibinin başında eski Lahey savcısı Payam Akhavan bulunuyor. Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslar arası Ceza Mahkemesi Savcılığı’na danışmanlık yapan Akhavan, New York Times'a yaptığı açıklamada, başvuruyu, "Ermeni Kilisesi'nin 100 yıl önce el konulan mülklerin iadesi için Türk hukuk sistemi kullanarak ortaya koyduğu emsalsiz bir çaba” olarak niteledi. 1915'TE EL KONULMUŞTU Tarihi milattan önce üçüncü yüzyıla dayanan Kilikya Katolikosluğu'nun merkezi 1930 yılına kadar Kozan ilçesiydi. Ermeniler Bölgede yaşayan Türklere yapmış oldukları zulümler sonrasında yapılan Kuvai Milliye Mücadelesi sonrasında Lübnan'ın Antelias şehrine taşındı. Başvurunun konusu manastıra ise 1915 yılında el konulması iddia edildi. 


SEMBOLİK ÖNEM TAŞIYOR 

Ermeni tarihinde önemli bir yer tutan Kilikya Krallığı'nın tarihi topraklarındaki dini mülkleri geri almak Ermeni toplumu ve kilisesi için finansal açıdan olduğu kadar sembolik önem de taşıyor. Kilikya Katolikosluğu, Ermenistan sınırları içerisindeki kilise merkezi Eçmiadzin'e bağlı en yüksek derecedeki 'kutsal makam' konumunda. 

 YÜZSÜZ AÇIKLAMA

 Yine Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı'na danışmanlık görevini sürdüren Akhavan, NYT'ye yaptığı açıklamada başvuruyu, "Ermeni Kilisesi'nin 100 yıl önce el konulan mülklerin iadesi için Türk hukuk sistemi kullanarak ortaya koyduğu görülmemiş bir çaba" sözleriyle niteledi. NYT, başvurunun Ermeni toplumu ve Ermenistan'ın 1915'te 'soykırımı' anmasından birkaç gün sonra gerçekleşmesine dikkat çekti.

 Tarihi kaynaklar açık bir şekilde göstermektedir ki Ermeniler Anadolu'da yaşadığı dönemlerde sadece Kozan'la kalmayıp ülkenin birçok bölgesinde yapmış oldukları zulüm ve katliamlar toplu mezarlardan ve tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. 

 Öte yandan Kozanlı vatandaşalar ise konuyla ilgi tepkilerini sert bir şekilde dile getirdiler.

Bu haber 7136 defa okunmuştur.

Aktüel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ADANA VALİLİĞİNE KÖŞGER ATANDI

ADANA VALİLİĞİNE KÖŞGER ATANDI ADANA VALİLİĞİNE KÖŞGER ATANDI

Trafik Kazası 1 Ölü 1 Yaralı

Trafik Kazası 1 Ölü 1 Yaralı Kozan Ceyhan yolunda trafik kazası 1 ölü 1 yaralı

Kozan'da Bir Kafeye Silahlı Saldırı

Kozan'da Bir Kafeye Silahlı Saldırı Kozan'da Bir Kafeye Silahlı Saldırı: 4 Kişiden 1'i Tutuklandı, 3 Kişi Serbest bırakıldı

BUZA ÖLÜSÜNÜ SOKAĞA ATTILAR

BUZA ÖLÜSÜNÜ SOKAĞA ATTILAR BUZA ÖLÜSÜNÜ SOKAĞA ATTILAR

KALE PROJESİ ONAYLANDI

KALE PROJESİ ONAYLANDI KOZAN BELEDİYESİ KALE RESTORASYON PROJESİNE BAŞLIYOR.

KOZAN'DA ÇOCUK KAÇIRILDI İDDİASI

KOZAN'DA ÇOCUK KAÇIRILDI İDDİASI KOZAN'DA ÇOCUK KAÇIRILDI İDDİASI

KOZANDA BİNALAR ARTIK...

KOZANDA BİNALAR ARTIK... KOZANDA BİNALAR ARTIK ZEMİN + 5 KATI GEÇEMEYECEK

İl Başkanı Ozan Gülaçtı Oldu

İl Başkanı Ozan Gülaçtı Oldu Ak Parti Adana İl Başkanı Ozan Gülaçtı Oldu

AK Parti Adana İl Başkanı İstifa Etti

AK Parti Adana İl Başkanı İstifa Etti AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, görevinden istifa etti.

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

HAVA DURUMU

ANKET

Gelecekte televeizyonların yer alacağını düşünüyor musunuz?Tüm Anketler