Foto Galeri Video Galeri Hava Durumu Gazeteler

FIRINLARDA YAKTILAR YER İSTİYORLAR

FIRINLARDA YAKTILAR YER İSTİYORLAR
30 Nisan 2015, 16:30
Aktüel
0 Yorum
Bu haber 6698 defa okunmuştur.
kozan gundem
Ermeni Kilisesi Kozan'daki manastırın iadesini istedi Ermenilerin iki büyük kilisesinden biri olan Lübnan’daki Kilikya Katolikosluğu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Kozan’daki Kilikya Manastırı’nın mülkiyetinin iadesini talep etti. 

TÜRKLERİ FIRNINLARDA YAKTILAR 

Halbuki Emeniler Kozan'da Türklerle dost bir şekilde yaşarken Fransızlarında kışkırtması ile birçok zulüm yaptıkları ve birçok Türk vatandaşımızı katledip, bazı vatandaşları ise fırınlarda yaktığı tarihi kayıtlarda mevcuttur. Ermeni diasporası, 1915 Olaylarının 100’üncü yıldönümünde, 24 Nisan’da yaşanan tartışmaların ardından şimdi Türkiye’ye karşı yeni bir kampanya başlatıyor. New York Times gazetesinin haberine göre, Anayasa Mahkemesi'ne Pazartesi günü yapılan başvuruyu hazırlayan hukukçular ekibinin başında eski Lahey savcısı Payam Akhavan bulunuyor. Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslar arası Ceza Mahkemesi Savcılığı’na danışmanlık yapan Akhavan, New York Times'a yaptığı açıklamada, başvuruyu, "Ermeni Kilisesi'nin 100 yıl önce el konulan mülklerin iadesi için Türk hukuk sistemi kullanarak ortaya koyduğu emsalsiz bir çaba” olarak niteledi. 1915'TE EL KONULMUŞTU Tarihi milattan önce üçüncü yüzyıla dayanan Kilikya Katolikosluğu'nun merkezi 1930 yılına kadar Kozan ilçesiydi. Ermeniler Bölgede yaşayan Türklere yapmış oldukları zulümler sonrasında yapılan Kuvai Milliye Mücadelesi sonrasında Lübnan'ın Antelias şehrine taşındı. Başvurunun konusu manastıra ise 1915 yılında el konulması iddia edildi. 


SEMBOLİK ÖNEM TAŞIYOR 

Ermeni tarihinde önemli bir yer tutan Kilikya Krallığı'nın tarihi topraklarındaki dini mülkleri geri almak Ermeni toplumu ve kilisesi için finansal açıdan olduğu kadar sembolik önem de taşıyor. Kilikya Katolikosluğu, Ermenistan sınırları içerisindeki kilise merkezi Eçmiadzin'e bağlı en yüksek derecedeki 'kutsal makam' konumunda. 

 YÜZSÜZ AÇIKLAMA

 Yine Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı'na danışmanlık görevini sürdüren Akhavan, NYT'ye yaptığı açıklamada başvuruyu, "Ermeni Kilisesi'nin 100 yıl önce el konulan mülklerin iadesi için Türk hukuk sistemi kullanarak ortaya koyduğu görülmemiş bir çaba" sözleriyle niteledi. NYT, başvurunun Ermeni toplumu ve Ermenistan'ın 1915'te 'soykırımı' anmasından birkaç gün sonra gerçekleşmesine dikkat çekti.

 Tarihi kaynaklar açık bir şekilde göstermektedir ki Ermeniler Anadolu'da yaşadığı dönemlerde sadece Kozan'la kalmayıp ülkenin birçok bölgesinde yapmış oldukları zulüm ve katliamlar toplu mezarlardan ve tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. 

 Öte yandan Kozanlı vatandaşalar ise konuyla ilgi tepkilerini sert bir şekilde dile getirdiler.

Bu haber 6698 defa okunmuştur.

Aktüel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Bozkurt, Köy Yollarımız Daha da Güzelleşiyor

Bozkurt, Köy Yollarımız Daha da Güzelleşiyor BOZKURT, “KÖY YOLLARIMIZ DAHA DA GÜZELLEŞİYOR”

Mimarla Kozan’a Hayran Kaldılar

Mimarla Kozan’a Hayran Kaldılar Mimar, mühendis ve akademisyenler Kozan’a hayran kaldı

Sırkıntı, Güven Tazeledi

Sırkıntı, Güven Tazeledi İYİ PARTİ KOZAN İLÇE BAŞKANLIK SEÇİMİNDE VEYSEL SIRKINTI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Yılın İlk Karı Düştü

Yılın İlk Karı Düştü Feke ilçesinin yüksek bölgeleri güne kar manzarasıyla uyanan vatandaşlar onları sosyal medyada paylaştı.

Arazide Ölü Olarak Bulundu

Arazide Ölü Olarak Bulundu Hayvan otlatmak için çıktığı arazide ölü olarak bulundu

Başkan Özgan, “ Kırsalda 22. Parkımız Tamamladık”

Başkan Özgan, “ Kırsalda 22. Parkımız Tamamladık” Başkan Özgan, “ Kırsalda 22. ParkımızıTamamladık”

Başkan Sağmen'e Anlamlı Ziyaret

Başkan Sağmen'e Anlamlı Ziyaret Türkiye Elektrik Elektronik Ve Benzerleri Federasyonu Başkanı Aslantürk Kozan Oda Başkanı Sağmen'i Ziyaret etti...

Cumhuriyetimiz 99. Yılında

Cumhuriyetimiz 99. Yılında Kozan"da Cumhuriyet Bayramı Cumhuriyet Parkında yapılan etkinliklerle kutlandı.

Kozan'da Cumhuriyet Çoşkusu

Kozan'da Cumhuriyet Çoşkusu Kozanlılar Cumhuriyetin 99. Yıldönümünü Haluk Levent konseri ile kutladılar.

HAVA DURUMU

ANKET

Gelecekte televeizyonların yer alacağını düşünüyor musunuz?Tüm Anketler