Foto Galeri Video Galeri Hava Durumu Gazeteler

İsmet Atlı Karakucak Güreşleri Başladı

İsmet Atlı Karakucak Güreşleri Başladı
24 Eylül 2022, 19:07
Aktüel
0 Yorum
Bu haber 124 defa okunmuştur.
kozan gundem
Kozan ilçesinde bu yıl 6.sı düzenlenen Dünya Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı Karakucak Güreş Festivali başladı.

Festivale ev sahipliği yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar güreş ağası seçilerek İsmet Atlı'nın yeğeni Mustafa Atlı'dan ağalık tespihini teslim aldı.

Kozan'ın Faydalı Mahallesinde düzenlenen Türkiye'nin tüm illerinden 510 güreş sporcusunun katılım sağladığı müsabakalar öncesi Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı sahne aldı. Festivale Türkiye ve uluslararası şampiyonalar da derece almış milli güreşçilerde katılım sağladı.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda sporseverin katıldığı güreşlerde kategorilerine göre güreşen sporcular çimlerde kıran kırana mücadele etti. Merhum Dünya Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı'nın yeğeni Halk Bankası Adana Bölge Müdürü Mustafa Atlı yaptığı konuşmada İsmet Atlı'nın vatan sevgisi ve sporculara olan düşkünlüğünü aktararak “Olimpiyat şampiyonu bir İsmet Atlı anılıyor. İsmet Atlı denilince herkes meşhur İranlı'yı yenen bir şampiyondan bahsediyor. Bunun haricinde bilinmeyen yanı İsmet Atlı ufkunda ve ruhunda hep vatan sevgisi olmuş, bu memleket ve millet aşığı, bu sevdayla da güreş tutmuş minderde diz çökmüş, diz çöktürmüş bir pehlivan. Bir şampiyon. İsmet Atlı aynı zamanda şair ve TRT'de ilk bozlak havasını söyleyen bir halk ozanı. Kitaplar yazmış bir şair. Gazetecilik, yazarlık yapmış bir şampiyon. Bunun ötesinde Adana'nın tek olimpiyat şampiyonu. Adana'nın tek dünya şampiyonu. Adana'da devlet üstün hizmet madalyası almış tek şampiyon” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 20 binin üzerinde sporcuya destek verdiklerini ifade ederek "Güreşin bizim toplum üzerinde, bizim milletimizin üstünde çok ayrı çok özel bir yeri var. Tarihte Türk gibi kuvvetli dedirten ata sporumuzdur. Şanlı bayrağımızı göndere diken bütün şampiyonları saygıyla anıyorum. İsmet abimiz de bunlardan biri. Bize yakışan İsmet abimize yakışan güreşlere ev sahipliği yapmak. Bu etkinliği her sene düzenlemek ata sporumuzu da yaşatmak, yaşatmaya devam etmek istiyoruz. Spor çok çeşitli insanları bir arada toplayan, onları dost yapan bir özelliğe de sahip. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Güreşlere ev sahipliği yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'a güreş ağası kıyafeti giydirilerek İsmet Atlı ailesi adına ağalık tespihini Mustafa Atlı teslim etti.

Bu haber 124 defa okunmuştur.

Aktüel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Bozkurt, Köy Yollarımız Daha da Güzelleşiyor

Bozkurt, Köy Yollarımız Daha da Güzelleşiyor BOZKURT, “KÖY YOLLARIMIZ DAHA DA GÜZELLEŞİYOR”

Mimarla Kozan’a Hayran Kaldılar

Mimarla Kozan’a Hayran Kaldılar Mimar, mühendis ve akademisyenler Kozan’a hayran kaldı

Sırkıntı, Güven Tazeledi

Sırkıntı, Güven Tazeledi İYİ PARTİ KOZAN İLÇE BAŞKANLIK SEÇİMİNDE VEYSEL SIRKINTI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Yılın İlk Karı Düştü

Yılın İlk Karı Düştü Feke ilçesinin yüksek bölgeleri güne kar manzarasıyla uyanan vatandaşlar onları sosyal medyada paylaştı.

Arazide Ölü Olarak Bulundu

Arazide Ölü Olarak Bulundu Hayvan otlatmak için çıktığı arazide ölü olarak bulundu

Başkan Özgan, “ Kırsalda 22. Parkımız Tamamladık”

Başkan Özgan, “ Kırsalda 22. Parkımız Tamamladık” Başkan Özgan, “ Kırsalda 22. ParkımızıTamamladık”

Başkan Sağmen'e Anlamlı Ziyaret

Başkan Sağmen'e Anlamlı Ziyaret Türkiye Elektrik Elektronik Ve Benzerleri Federasyonu Başkanı Aslantürk Kozan Oda Başkanı Sağmen'i Ziyaret etti...

Cumhuriyetimiz 99. Yılında

Cumhuriyetimiz 99. Yılında Kozan"da Cumhuriyet Bayramı Cumhuriyet Parkında yapılan etkinliklerle kutlandı.

Kozan'da Cumhuriyet Çoşkusu

Kozan'da Cumhuriyet Çoşkusu Kozanlılar Cumhuriyetin 99. Yıldönümünü Haluk Levent konseri ile kutladılar.

HAVA DURUMU

ANKET

Gelecekte televeizyonların yer alacağını düşünüyor musunuz?Tüm Anketler