Foto Galeri Video Galeri Hava Durumu Gazeteler

Çukurova Hazır Giyim Fuarı açıldı

Çukurova Hazır Giyim Fuarı açıldı
02 Şubat 2023, 11:40
Aktüel
0 Yorum
Bu haber 134 defa okunmuştur.
kozan gundem
Adana'da Çukurova 3. Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı açıldı.

Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, diğer kurumlar ve Adana Hazır Giyim Platformu iş birliği ile hazırlanan Çukurova TEXPO 2023- Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı, Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenmeye başladı. Çukurova TEXPO'da, erkek, kadın, çocuk ve bebek hazır giyim ürünleri, konfeksiyon aksesuarları, kumaş ve tekstil makineleri sergileniyor.

Açılış töreninde konuşan Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, "Çok uzun zamandan beri Çukurova'da pamuk hasadı yapılıyor. 1800'lerin ikinci yarısından sonra dünyanın gözü buraya çevriliyor. Ardından da sanayileşme de burada başlıyor. Daha sonra da Ege'de devam ediyor. Türkiye'nin kendi ihtiyacını burada karşılayamıyor. 1980'lerde itibaren Türkiye tekstilde sıçrama yaşıyor. Uzun zamandan beridir ihracatta ve tekstil sektöründe belli bir yere gelip ardından tıkanmışlık yaşadı. Her ne kadar sektörde istihdam çok üst düzeylerde olsa da sektör bir yerden sonra tıkanıyor" dedi.

Adana'da tekstili bir yere getirmeye çalışıyorlar"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise konuşmasında, "Ben tekstil ile ilgili bir şey olduğunda ve konuşulduğunda çok heyecanlanan çok da duygusallaşan bir kardeşinizim. Çünkü ilk profesyonel yaşantım tekstil ile, iplik makinasının başında başladı. Genel Müdür olduktan sonra da biraz siyasete atılarak devam etti. Hala aklımızda üretim var. Tekstil var. Dolayısıyla tekstil ile ilgili bir etkinlik olduğunda ben de hatıralarımı tazelemiş oluyorum. Çok da mutlu oluyorum. İplikten kumaşa, konfeksiyona kadar bütün her şeyiyle uğraşan bir kardeşinizim. Türkiye'de bir çok markaya mal yapmış olduğum için bu heyecan oluşuyor bende. Böyle fuarlara gelmek beni çok mutlu ediyor. Tekstile özel önlem vermek gerekiyor. Tekstil Türkiye gibi ülkelerde vazgeçilecek bir sektör değil. Hem ihracatının katma değerinin çok olması hem de istihdamın önemli bir bölümü karşılaşması açısından ülkemizde çok daha önem gösterilmesi gerekmektedir. 1,5 trilyon dolar hacim içerisinde 30 milyar dolar bir miktar yeterli değil. Biraz daha önem gösterilirse ihracatın ve ithalatın 2 kat artacağını düşünüyorum. Otomotiv sektörünün verilerinin artmasına çok üzülüyorum. İhracatın çok olması güzel ama otomotiv ihracatı açık ve net ihracattır. Döviz ihracatını karşılayan bir ticaret değildir ama tekstil katma değer üretir. Para getiren bir sektör o yüzden biraz daha önem verilmesi gerekir. Türkiye'nin aldığı pay yeterli değildir. Firmaları kutluyorum. Çok önemli bir çaba gösterdiler. Adana'da tekstili bir yere getirmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Adana istihdam ve tekstil konusunda kademe atlayacak"

Tekstile daha fazla önem verilmesi ve bir Tekstil Bakanlığı kurulması gerektiğine değinen Karalar, "Ben bir Tekstil Bakanlığı kurulmasını ve bu sektöre daha fazla önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bir gün gerçekleşir. Adana'da tekstilin kaynağı, öncüsü ve başlatıcısı. Zamanında Fransızlar da buraya ilgi gösterdi. Çünkü verimli topraklar yüzünden. Sanayinin başlamışında da etken rol oynadı. Adana bu işin öncüsüdür. Son yıllarda duraksayan Adana'nın, yeniden atağa kalkacağına da şüpheniz olmasın. 10 yıl içerisinde Adana istihdam ve tekstil konusunda kademe atlayacak. Adana bölgenin öncüsü ve lideri olmaya adaydır ve olacaktır"diyerek sözlerini tamamladı.

Katılımcıların konuşmalarının ardından fuar ziyaretçilere açıldı. Adana'da üretilen dikiş makinesini de gözlemleyen Adana Valisi Dr. Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Kozan Belediye Başkan Vekili Soner Uzun, Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir firmaları tek tek gezerek bilgi aldı. Fuar'ın 4 Şubat'a kadar gezilebileceği aktarıldı

Bu haber 134 defa okunmuştur.

Aktüel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İYİ PARTİ AĞCA'YA SEVGİ SELİ

İYİ PARTİ AĞCA'YA SEVGİ SELİ İyi Parti de Nihal Ağca Sesleri Yükseliyor

11 Ayın Sultanı Ramazan ayı geldi!

11 Ayın Sultanı Ramazan ayı geldi! 11 Ayın Sultanı Ramazan ayı geldi! İlk teravih bu akşam kılınacak, ilk sahur da bu gece

Söğüt, Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı

Söğüt, Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı Söğüt, Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı

'Depremzedeyiz' Diyerek Dilencilik Yaptılar

'Depremzedeyiz' Diyerek Dilencilik Yaptılar 'Depremzedeyiz' diyerek dilencilik yaparken yakalandılar

Çocuklar Gülsün

Çocuklar Gülsün 100. Yıl Şehit Serkan Ağca İlkokulu’ nda “Çocuklar gülsün diye Kozan” yardımlaşma platformu öncülüğünde bir etkinli...

Feke Yolunda Kaza; 4 Yaralı

Feke Yolunda Kaza; 4 Yaralı Feke Karayolu dokuzdolambaç mevkiinde meydana gelen kazada otomobil sürücüsü ve yanında bulunan 3 kişi yaralandı.

Horzum Yaylasında Hırsızlık

Horzum Yaylasında Hırsızlık Horzum yaylasında hırsızlık

Trafik Kazasında Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Trafik Kazasında Bir Kişi Hayatını Kaybetti Kozan'da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti.

Kozan'dan Afetzedilere 5 Tır Yardım

Kozan'dan Afetzedilere 5 Tır Yardım Kozan'dan afetzedilere 5 tır dolusu ihtiyaç malzemesi yardımı

HAVA DURUMU

ANKET

Gelecekte televeizyonların yer alacağını düşünüyor musunuz?Tüm Anketler